CH1LEBG12S
CIT Relay and Switch
Product No:
CH1LEBG12S
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
SWITCH PB SPDT 1A 125VAC
User Guide
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Circuit SPDT
Mechanical Life -
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series CH
Type Anti-Vandal, Illuminated
Voltage Rating - DC 24 V
Switch Function On-On
Electrical Life 30,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V