CHB50W-48S48N
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CHB50W-48S48N
Description:
DC DC CONVERTER 48V 50W
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.04A
Supplier Device Package Half Brick
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case Half Brick
Efficiency 84%
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Series CHB50W (50W)
Power (Watts) 50 W