Home / Ceramic Capacitors / CHV1206N500222FCT
minImg
CHV1206N500222FCT
Cal-Chip Electronics, Inc.
Product No:
CHV1206N500222FCT
Description:
HVCAP1206 COG 2200PF 1% 500V
In Stock : 20000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 4000
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr Cal-Chip Electronics, Inc.
Capacitance 2200 pF