Home / DC DC Converters / CHVM1R5-12-1000P
minImg
CHVM1R5-12-1000P
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
CHVM1R5-12-1000P
Description:
DC DC CONVERTER 1000V 1.5W
User Guide
Voltage - Input (Max) 13V
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.5mA
Supplier Device Package -
Voltage - Input (Min) 11V
Package / Case 7-SIP Module
Efficiency -
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, CSA, UL
Voltage - Output 1 1000V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.73" L x 0.63" W x 1.18" H (44.0mm x 16.0mm x 30.0mm)
Number of Outputs 1
Series CHVM (3W)
Power (Watts) 1.5 W