CIR00G-24-19P-F80-T12
ITT Cannon, LLC
Product No:
CIR00G-24-19P-F80-T12
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 1.358" (34.50mm)
Backshell Material, Plating Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium
Insert Material Neoprene
Ingress Protection Environment Proof
Voltage Rating 500VAC, 700VDC
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 13A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 24-19
Connector Type Receptacle, Male Pins
Mfr ITT Cannon, LLC
Contact Material Copper Alloy
Features Backshell, Heat Shrink Adapter
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C