Home / Circular Connector Assemblies / CIR030-32A-55P-F80-T12-15
minImg
CIR030-32A-55P-F80-T12-15
ITT Cannon, LLC
Product No:
CIR030-32A-55P-F80-T12-15
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
User Guide
Ingress Protection -
Voltage Rating 500VAC, 700VDC
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 13A
Contact Finish Thickness - Mating -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 32-A55
Connector Type Receptacle, Male Pins
Mfr ITT Cannon, LLC
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C