CIR06LFGG-32-17S-F80
ITT Cannon, LLC
Product No:
CIR06LFGG-32-17S-F80
Description:
CONN PLUG FMALE 4P SILVER CRIMP
User Guide
Cable Opening -
Ingress Protection Environment Proof
Voltage Rating 900VAC, 1250VDC
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 80A
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 32-17
Connector Type Plug, Female Sockets
Mfr ITT Cannon, LLC
Contact Material Copper Alloy
Features Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Contact Finish - Mating Silver
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C