CIR08SB-24-12P-F80
ITT Cannon, LLC
Product No:
CIR08SB-24-12P-F80
Description:
CONN PLUG MALE 5POS SILVER CRIMP
User Guide
Cable Opening -
Ingress Protection Environment Proof
Voltage Rating 500VAC, 700VDC
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 23A, 80A
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 24-12
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr ITT Cannon, LLC
Contact Material Copper Alloy
Features Backshell, Coupling Nut, Heat Shrink Adapter
Contact Finish - Mating Silver
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C