CIRG06SB-32-17P-F80
ITT Cannon, LLC
Product No:
CIRG06SB-32-17P-F80
Description:
CONN PLUG MALE 4POS SILVER CRIMP
User Guide
Cable Opening -
Ingress Protection Environment Proof
Voltage Rating 900VAC, 1250VDC
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 80A
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 32-17
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr ITT Cannon, LLC
Contact Material Copper Alloy
Features Backshell, Coupling Nut, Heat Shrink Adapter
Contact Finish - Mating Silver
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C