Home / Ceramic Capacitors / CKG57KX7R1H475K335JJ
minImg
CKG57KX7R1H475K335JJ
TDK Corporation
Product No:
CKG57KX7R1H475K335JJ
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X7R SMD
In Stock : 2000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive, SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series MEGACAP, CKG
Thickness (Max) 0.138" (3.50mm)
Package / Case SMD, J-Lead
Mfr TDK Corporation
Capacitance 4.7 µF