CL05A105MQ5NNWC
Samsung Electro-Mechanics
Product No:
CL05A105MQ5NNWC
Description:
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series CL
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr Samsung Electro-Mechanics
Capacitance 1 µF