CLM-9-27-80-36-AC00-F2-3
Luminus Devices Inc.
Product No:
CLM-9-27-80-36-AC00-F2-3
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Description:
LED COB CLM-9 WARM WHT SQU 2700K
User Guide
Lens Type Flat
Light Emitting Surface (LES) 9.00mm Dia
Configuration Square
Viewing Angle 120°
Color White, Warm
CRI (Color Rendering Index) 80
Current - Test 160mA
Current - Max 350mA
Lumens/Watt @ Current - Test 109 lm/W
Size / Dimension 13.50mm L x 13.50mm W
Product Status Active
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 630lm (Typ)
Series CLM-9
Temperature - Test 85°C
Type Chip On Board (COB)
Mfr Luminus Devices Inc.
Features -
Height 1.37mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 36V