CLM1C12208
Siemens
Product No:
CLM1C12208
Manufacturer:
Siemens
Description:
CONTACTOR LTG M-HELD,30A,12NO,N1
User Guide
Operating Temperature -
Coil Power 1230VA
Switching Voltage 600VAC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Resistance -
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form 12PST-NO (12 Form A)
Series -
Coil Voltage 208VAC
Contact Material -
Mfr Siemens
Must Operate Voltage 176.8 VAC