Home / Fixed Inductors / CLS8D28NP-3R3NC
minImg
CLS8D28NP-3R3NC
Sumida America Components Inc.
Product No:
CLS8D28NP-3R3NC
Description:
FIXED IND 3.3UH 4.8A 36 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 3.7A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 4.8 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 36mOhm Max
Series CLS8D28
Inductance 3.3 µH