Home / Ceramic Capacitors / CML0603C0G1R2CT50V
minImg
CML0603C0G1R2CT50V
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CML0603C0G1R2CT50V
Description:
CAP CER 1.2PF 50V C0G/NP0 0603
In Stock : 7485
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.25pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series CML_C0G
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr Stackpole Electronics Inc
Capacitance 1.2 pF