Home / Ceramic Capacitors / CML0805X7R183KT50V
minImg
CML0805X7R183KT50V
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CML0805X7R183KT50V
Description:
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series CML_X7R
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr Stackpole Electronics Inc
Capacitance 0.018 µF