CMR05F301JPDM
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CMR05F301JPDM
Description:
CMR MICA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.390" (9.90mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.224" (5.70mm)
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 0.469" L x 0.209" W (11.90mm x 5.30mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series CMR
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 300 pF