CMR06F102FODM
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CMR06F102FODM
Description:
CAP MICA 1000PF 500V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.520" (13.20mm)
Tolerance ±1%
Lead Spacing 0.350" (8.90mm)
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 0.650" L x 0.220" W (16.50mm x 5.60mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series CMR
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1000 pF