CMR06F472GODP
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CMR06F472GODP
Description:
CAP MICA 4700PF 500V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.579" (14.70mm)
Tolerance ±2%
Lead Spacing 0.350" (8.90mm)
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 0.701" L x 0.350" W (17.80mm x 8.90mm)
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 4700 pF