CN0966A14A12S7Y140
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
CN0966A14A12S7Y140
Description:
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.613" (15.57mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material -
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 14-12
Connector Type Plug, Female Sockets
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Features Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C