CN0966A16A10P7-140
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
CN0966A16A10P7-140
Description:
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.758" (19.25mm)
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 16-10
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Features Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C