CN0966A20A28P6-200
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
CN0966A20A28P6-200
Description:
CONN PLUG MALE 28POS GOLD CRIMP
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Cable Opening 0.986" (25.04mm)
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 20-28
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Features Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C