CN0966B24S43S10Y140
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
CN0966B24S43S10Y140
Description:
CONN PLUG FMALE 43POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 1.235" (31.37mm)
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert 24-43
Connector Type Plug, Female Sockets
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Features Coupling Nut, Ground, Self Locking
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C