CN0967C12S12P7-200
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
CN0967C12S12P7-200
Description:
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.547" (13.89mm)
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert 12-12
Connector Type Receptacle, Male Pins
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C