CN0967C20G39S6-200
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
CN0967C20G39S6-200
Description:
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Cable Opening 0.986" (25.04mm)
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 20-39
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C