CN0967C28G42S8-200
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
CN0967C28G42S8-200
Description:
CONN RCPT FMALE 42POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 1.485" (37.72mm)
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 28-42
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C