CN1020A18G31S7-200
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
CN1020A18G31S7-200
Description:
CONN PLUG FMALE 31POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.865" (21.97mm)
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 18-31
Connector Type Plug, Female Sockets
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C