CN1021A14G12S9Y240
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
CN1021A14G12S9Y240
Description:
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.609" (15.47mm)
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating -
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 14-12
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C