CN1021A24G61SN-200
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
CN1021A24G61SN-200
Description:
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 1.235" (31.37mm)
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 24-61
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C