CP0002R5000JB14
Vishay Dale
Product No:
CP0002R5000JB14
Description:
RES 0.5 OHM 2W 5% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±600ppm/°C
Size / Dimension 0.687" L x 0.250" W (17.46mm x 6.35mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Resistance 500 mOhms
Series CP
Power (Watts) 2W