CPC100GFH
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
CPC100GFH
Description:
SENSOR 100PSIG 0.15" 0.1V
User Guide
Operating Pressure 100PSI (689.48kPa)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications Board Mount
Output Type Wheatstone Bridge
Port Size Male - 0.15" (3.8mm) Tube
Port Style Barbed
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Pressure Type Vented Gauge
Supplier Device Package -
Series CPC
Accuracy ±2%
Package / Case 4-SIP Module
Voltage - Supply 3V ~ 16V
Output 0 mV ~ 100 mV (12V)