CPFE1000FI-12
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
CPFE1000FI-12
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 720W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4.242 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CB, CE
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 10.00" L x 4.41" W x 1.69" H (254.0mm x 112.0mm x 43.0mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Series CPFE1000FI (720-1000W)
Current - Output 1 60 A
Power (Watts) 720W
Type Open Frame
Efficiency -
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 265 VAC