CR01241J
Meritek
Product No:
CR01241J
Manufacturer:
Meritek
Description:
RES SMD 240 OHM 5% 1W 2512
In Stock : 28000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 4000
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance 240 Ohms
Series CR
Power (Watts) 1W