CR0603-16W-1622FT
Venkel
Product No:
CR0603-16W-1622FT
Manufacturer:
Venkel
Package:
0603
Description:
RES 16.2K OHM 1% 1/16W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
Resistance 16.2 kOhms
Series CR
Power (Watts) 0.063W, 1/16W