CR1102H4.3F260
CIT Relay and Switch
Product No:
CR1102H4.3F260
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V
In Stock : 1729
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Ingress Protection -
Actuator Length, Right Angle -
Product Status Active
Operating Force 260gf
Actuator Orientation Top Actuated
Mfr CIT Relay and Switch
Illumination Non-Illuminated
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 50VDC
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switch Travel 0.25mm
Actuator Height off PCB, Vertical 4.30mm
Termination Style PC Pin
Actuator Type Standard
Outline 6.20mm x 6.20mm