CR2512-JW-512ELF
Bourns Inc.
Product No:
CR2512-JW-512ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
2512
Description:
RES SMD 5.1K OHM 5% 1W 2512
In Stock : 3435
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Size / Dimension 0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2512
Resistance 5.1 kOhms
Series CR2512
Power (Watts) 1W