CRCW080556K0JNEAHP
Vishay Dale
Product No:
CRCW080556K0JNEAHP
Description:
RES SMD 56K OHM 5% 1/2W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Ratings AEC-Q200
Resistance 56 kOhms
Series CRCW-HP
Power (Watts) 0.5W, 1/2W