CRM0805-FX-1001ELF
Bourns Inc.
Product No:
CRM0805-FX-1001ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
0805
Description:
RESHIGHPOWER 0805 1K 1% 250MW TC
In Stock : 21238
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings -
Resistance 1 kOhms
Series CRM0805
Power (Watts) 0.25W, 1/4W