CRM1206-FX-4R99ELF
Bourns Inc.
Product No:
CRM1206-FX-4R99ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
1206
Description:
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/2W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Resistance 4.99 Ohms
Series CRM1206
Power (Watts) 0.5W, 1/2W