CRN-3/8-0-150MM
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Product No:
CRN-3/8-0-150MM
Description:
HEATSHRINK 3/8" X 150MM BK
User Guide
Shrink Temperature 110°C
Inner Diameter - Recovered 0.187" (4.75mm)
Operating Temperature -55°C ~ 135°C
Storage/Refrigeration Temperature -
Color Black
Recovered Wall Thickness 0.030" (0.76mm)
Material Polyolefin (PO), Irradiated
Product Status Active
Series CRN
Type Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio 2 to 1
Length -
Shelf Life Start -
Inner Diameter - Supplied 0.375" (9.53mm)