Home / Crystals / CSA309-32.768MABJ
minImg
CSA309-32.768MABJ
Citizen Finedevice Co Ltd
Product No:
CSA309-32.768MABJ
Description:
CRYSTAL 32.7680MHZ 18PF TH
User Guide
Load Capacitance 18pF
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Frequency Stability ±50ppm
Size / Dimension 0.118" Dia x 0.346" L (3.00mm x 8.80mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms
Series CSA309
Type MHz Crystal
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Mfr Citizen Finedevice Co Ltd
Operating Mode 3rd Overtone
Frequency 32.768 MHz