CSB.M16.GYM.C52GZ
LEMO
Product No:
CSB.M16.GYM.C52GZ
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.126" ~ 0.205" (3.20mm ~ 5.20mm)
Backshell Material, Plating Polysulfone (PSU)
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 6A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert M16
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr LEMO
Contact Material -
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Plastic
Operating Temperature -50°C ~ 150°C