CSR0805FT47L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CSR0805FT47L0
Package:
0805
Description:
RES 0.047 OHM 1% 1/4W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Resistance 47 mOhms
Series CSR
Power (Watts) 0.25W, 1/4W