CT-20EPB104
Nidec Components Corporation
Product No:
CT-20EPB104
Description:
TRIMMER 100KOHM 0.5W PC PIN SIDE
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 15
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension Rectangular - 0.350" x 0.276" Face (8.90mm x 7.00mm)
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Product Status Active
Resistance 100 kOhms
Series CT20
Power (Watts) 0.5W, 1/2W