CT-94Z-501
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
CT-94Z-501
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN SIDE
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 18
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension Rectangular - 0.378" x 0.189" Face (9.60mm x 4.80mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Resistance 500 Ohms
Series CT94
Power (Watts) 0.5W, 1/2W