Home / Fixed Inductors / CT1008LSCF-2R2K
minImg
CT1008LSCF-2R2K
Central Technologies
Product No:
CT1008LSCF-2R2K
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Series ct1008lscf
Inductance 2.2 µH
Type Wirewound
Frequency - Self Resonant 105MHz
Tolerance ±10%
Mfr Central Technologies
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
DC Resistance (DCR) 1.6Ohm