CTCB0402F-121H
Central Technologies
Product No:
CTCB0402F-121H
Description:
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 1LN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) (Max) 400mOhm
Impedance @ Frequency 120 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Type Surface Mount
Height (Max) 0.026" (0.65mm)
Product Status Active
Ratings -
Series CTCBF
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Number of Lines 1
Current Rating (Max) 350mA