CTCVCF-222J
Central Technologies
Product No:
CTCVCF-222J
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
AXIAL LEAD CLEAR POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 340mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 65 @ 252kHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 250 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.236" Dia x 0.630" L (6.00mm x 16.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 10Ohm Max
Series CTCVCF
Inductance 2.2 mH
Type -
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 500kHz