CTDR4F-562K
Central Technologies
Product No:
CTDR4F-562K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Description:
5600UH RADIAL DRUM CORE INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 1.031" (26.20mm)
Tolerance ±10%
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.500" Dia (38.10mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Radial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.6Ohm Max
Series CTDR4F
Inductance 6.5 mH