CTDR6F-333K
Central Technologies
Product No:
CTDR6F-333K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Description:
RADIAL LEADED DRUM CORE INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.5A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 1.500" (38.10mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.7 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Radial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 4.16Ohm Max
Series CTDR6F
Inductance 33 mH